Renkli Görme

Renkli Görme

Renkli Görme

Görme için 3 şey gereklidir. Işık kaynağı, nesne ve izleyici. Üzerine ışık düşen nesne göz ile algılanarak görme oluşur. Işığın kendisi görülebilir değildir, yüzeylerden yansıdığı zaman ancak renkler algılanabilir. Işığın tümü yansırsa beyaz, hiçbir dalga boyu yansımaz ise siyah, bir kısmı emilip bir kısmı yansırsa diğer renkler görülür. İnsan gözünün görebildiği dalga boyu 390 – 750 nm arasındaki spektrumdur.

 

 

Kırmızıdan daha düşük frekanslı dalga boyları infrared ya da kızıl ötesi,

Mordan daha yüksek frekanslı dalga boyları ultraviyole ya da mor ötesi,

olarak adlandırılır ve insan gözü ile görülemez. Tıpta yoğun olarak kullanılan iskelet sistemi filmlerinde X-ray ışınları kullanılır ve infrared gruptadır. Radyo dalgaları ise ultraviyole ışınlarına örnektir.

Renk Körlüğü Nedir?

Renkleri ayırt etme bozukluğuna renk körlüğü denir. Genellikle doğuştan gelen bir hastalıktır. Bazı durumlarda retinadaki ışık reseptörlerinin etkilenmesiyle sonradan da renkli görme bozulabilir. Erkeklerde daha sık görülür.

Renk körlüğünün birçok değişik tipi olsa da en sık görülen tipi kırmızı – yeşil renk körlüğüdür. Çok daha nadir görülen bir formunda tüm renkler görünemez ve bu kişilerde hayat siyah-beyazdır. Genetik yatkınlık söz konusudur. Yani ailesinde renk körlüğü olanların hasta olma ihtimali daha yüksektir.

 

 

Renkli görme bazı meslek grupları için büyük önem taşır ve test edilmesi önemlidir. Ishiara testi, hardy rand rittler testİ, city university testİ, farnsworth munsell 100 hue testİ, Nagel anomoloskopu gibi yöntemlerle tanı konur.

 

 

Kendinizi test edin !

İlk sıradaki sayılar: 12 – 8 – 6 -29 – 57

İkinci sıradakiler:  5 – 3 – 15 – 74 – 5

Üçüncü sıradakiler: 6 -57 – 5 -42 – 45

 

Renk körlüğünde tedavi mümkün mü?

Renk körlüğünü tamamen ortadan kaldıracak bir tedavi yöntemi günümüzde yoktur. Fakat son zamanlarda renk körleri için geliştirilen Kromojen adı verilen haloskopik filtreler kullanıma girmiştir. Kromojen, kontakt lens ya da gözlük şeklinde kullanılır. Renk körü olan insanlarda, renklerin kontrast ve parlaklığını arttırır ve renk ayırımını geliştirici özelliktedir. Hekim kontrolünde uygulanması önerilmektedir.