Katarakt

Katarakt

 

Katarakt Nedir?

Göz merceğinin saydamlığını kaybetmesine katarakt denir. Saydamlığını kaybeden ve bulanıklaşan göz merceği ışınların geçişini engeller ve görüntüde netlik kaybına sebep olur.

 

 

Kataraktın belirtileri nelerdir?

Bulanık-sisli görme: Hastalar buğulu bir camın, bir tülün ya da bir çağlayanın arkasından bakıyormuş gibi gördüklerini ifade ederler.
Işıkların Saçılması: Göz merceğinin bulanık kısımları göze gelen ışığın saçılmasına neden olmakta ve örneğin gece araba kullanırken ışık yansımaları, çift görme gibi şikâyetler meydana gelmektedir.
Kontrast Azalması ve Renklerde Silinme: Hastalar ışık azlığından, renklerin solukluğundan yakınırlar.

 

 

Kimlerde katarakt görülür?

Yeteri kadar yaşayan tüm insanlarda katarakt oluşur. Normal yaşlanmanın bir parçasıdır ve teorik olarak 100 yaşına ulaşmış insanların %100’ünde görüldüğü kabul edilir.

 

 

Kataraktın tedavisi nedir?

Hastaların büyük çoğunluğu 50 yaş üstü yetişkinlerdir. Fakat katarakt, yeni doğan bebek de dahil olmak üzere tüm yaş guruplarında görülebilmektedir. Tüm yaş gruplarında kataraktın tedavisi cerrahidir.

 

 

Başarılı sonuçlar için neler gereklidir?

Gelişmiş son teknoloji ürünü FAKO cihazı, kaliteli ameliyat gereçleri, her hastada yeni malzeme kullanılması, steril-profesyonel ameliyathane, kaliteli göz içi lensi, deneyimli ameliyat ekibi ve en önemlisi yetkin bir cerrah. Uygun malzeme ve teknik kullanılmadan yapılan ameliyatlar başarısız olabilmektedir. Bazen başlangıçta başarılı gibi görünse de dahi ileriki yıllarda görme bozulabilmektedir.

Yapay Göz İçi Lensi (MERCEK) Nedir? Farklı Tipleri Var Mıdır?

FAKO ile katarakt uzaklaştırıldıktan sonra net bir görüş sağlanması için göz içerisine yapay göz içi lensi (mercek) yerleştirilerek ameliyat sonlandırılır.

3 çeşit mercek vardır:

– Tek Odaklı (Monofokal) göz içi lensleri
– Çok Odaklı (Multifokal) göz içi lensleri
– Akomodatif göz içi lensleri
Monofokal lensler net bir uzak görme sağlarken, hastalar net yakın görme için gözlük-kontakt lens gibi bir yardımcı ya da cerrahi yöntemlerden faydalanmak zorundadırlar.

Multifokal ve Akomodatif gruptaki lensler son dönemde uygulamaya girmiştir. Bu gruptaki lensler net bir uzak görme sağladıkları gibi yakın görmeye de belirli oranlarda yardımcı olmaktadır.

Her gruba ait yüzlerce mercek çeşidi piyasada mevcuttur. Her mercek her hastaya uygun değildir. Mercekler arası kalite farkları çok yüksektir. Hastaya uygun mercek uygun ameliyatla yerleştirilmelidir ki net görme sağlansın. Aksi halde hemen ameliyat sonrasında ya da ilerki bir tarihte görme bozulabilir.

En son yenilik olarak astigmatı düzeltebilen TORİK göz içi lensleri kullanıma girmiştir.