Bilgisayar ve Göz

Bilgisayar ve Göz

Bilgisayara bağlı göz sorunları nelerdir?

Günümüzde bilgisayarlar iş hayatının önemli bir parçası haline gelmiştir. Buna bağlı olarak insanlarda bir takım göz ile ilgili şikayetler sıkça duyulur hale gelmiştir. Uzun süreli bilgisayar kullanımı ile şikayetler ortaya çıkmaktadır.

  

Özellikle çocuk ve genç yaş grubunda bilgisayar oyunlarına harcanan saatler sebebiyle göz rahatsızlıkları yaşanılabilmektedir.

Ayrıca, tüm yaş gruplarında geçerli olmak üzere günümüzde akıllı cep telefonları ve tabletler çok sık olarak kullanılmaktadır. Uzun kullanım süreleri sonucu göz sorunları oluşabilmektedir.

 

Bu kadar yaygın ekran kullanımı sonucu, yeni bir hastalık grubu oluştu. Çağımızın hastalğı olan bu grup bozukluğa “bilgisayar göz hastalığı” (computer eye disease) denmektedir.

 

Semtomları nelerdir?

Göz yorgunluğu

bulanık görme

çift görme

gözde kuruluk hissi, kaşıntı, kızarıklık

baş-omuz-sırt ağrısı

yorgunluk en sık semptomlarıdır.

Bu şikayetlerin ortaya çıkmasının birkaç sebebi vardır. Bunlar arasında en önemlisi ekrana dikkatli bakma sonrası göz kırpma sayısının biz farkında olmadan azalmasıdır. Normalde farkında olmadan dakikada 15 civarı göz kırparız. Bilgisayar başında bu sayı 5 civarına kadar düşer. Bu kadar az göz kırpma sonucunda göz yaşının göz yüzeyindeki yayılımı bozulur ve buharlaşması artar. Ekran ısısı da olayı kötüleştirir. Bu da kuruluk ortaya çıkarır, batma-yanma-bulanık görme-kuruluk hissi gibi şikâyetler oluşturur.

Yanlış çalışma pozisyonu, yetersiz aydınlatma, düzeltilmemiş görme kusuru varlığı (örneğin astigmatı olan kişinin gözlük takmalıdır) diğer önemli sorun yaratan sebeplerdir.